Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1
  Status
  Niedostępny

  Avatar karson-z
  Gaduła
  Dołączył
  May 2010
  Postów
  890


  Domyślnie CZAS NA REPARACJE OD NIEMIEC

  Zniszczenia wojenne to jedna z głównych przyczyn zapóźnienia gospodarczego i cywilizacyjnego Polski. Tymczasem nigdy od Niemców nie otrzymaliśmy rekompensaty za dewastacje i straty wywołane ich agresją. Co prawda 10 lat temu Sejm podjął uchwałę zobowiązującą rząd do podjęcia działań w tej sprawie, jednak kolejni premierzy nic w tym temacie nie zrobili.
  Polska wciąż ma prawo dochodzić od Niemiec reparacji wojennych. Nigdy z nich nie zrezygnowała! - mówi prof. Bogdan Musiał, historyk z UKSW Brak takich rekompensat to pozostałość komunizmu, wieloletniej zależności od Sowietów, ale i skutek zaniedbań władz III RP - Po 11 wojnie światowej wszyscy na Zachodzie odszkodowania dostali. Polska, jedna z największych ofiar Hitlera, nie dostała nic.

  Za pośrednictwem Sowietów
  Sprawa ta jest w Polsce tematem nieporuszanym, bo niewygodnym dla rządzących. Głośniej było o niej przed 4 laty, gdy Niemcy wpłaciły ostatnią ratę reparacji - zasądzonych im w traktacie wersalskim w 1920 r. - Francji i Wielkiej Brytanii za straty poniesione przez te kraje w czasie I wojny światowej. Innymi słowy - po 92 latach Niemcy zostały rozliczone za wyrządzone szkody po rozpętanej przez siebie w 1914 r. wojnie.
  Nie zostały natomiast pociągnięte do finansowej odpowiedzialności wobec Polski za spustoszenie jej w latach 1939-45. - Polacy nigdy reparacji nie dostali - podkreśla prof. Musiał. Zresztą zanosiło się na to już podczas konferencji w Poczdamie. Uzgodniono, że Niemcy zapłacą 20 mld ówczesnych dolarów, a połowa tej kwoty miała przypaść Związkowi Sowieckiemu, z której miał on zaspokoić polskie żądania. To mało konkretne stwierdzenie powodowało, że Polacy mogli liczyć tylko na dobrą wolę ZSRS.

  W dwustronnych rozmowach ustalono, że Sowieci przekażą Polsce 15 proc. swojej części reparacji, czyli 1,5 mld dolarów. Nie przekazano ich, a wręcz obniżono tę część do 7,5 proc. - mówi prof. Musiał. Do 1953 r., gdy zakończyły się wypłaty reparacyjne, Polska otrzymała - według sowiec¬kich, zawyżonych danych - urządzenia i towary na sumę 230 min dolarów (a miała dostać je na kwotę 750 min USD). Jednak nawet te dane naszych wschodnich sąsiadów nie pokazują rzeczywistości. Bo narzucili oni Polsce ogromny... haracz.

  Największa akcja rabunkowa
  Ów haracz to coroczne ogromne dostawy węgla po ok. 1/10 ceny. - Sowieci nie pokrywali nawet kosztów transportu! Czyli to Polska płaciła ZSRS reparacje wojenne za Niemcy. Nie wiadomo za co, bo w Poczdamie ustalono, że będzie odwrotnie - mówi prof. Musiał. Jak się oblicza, na takich „odszkodowaniach" Polska straciła 600 min ówczesnych dolarów. - A ten fatalny bilans pogłębiony został dodatkowo przez sowiecki rabunek urządzeń, surowców i całych fabryk.
  Z badań prof. Musiała wynika, że do rabunków dochodziło na całym obszarze między Odrą a Bugiem. Sowieci w sierpniu 1945 r. zrzekli się roszczeń do mienia niemieckiego w całej Polsce, w tym także na ziemiach zachodnich, jednak wcześniej przez pół roku nie tracili czasu. Wszystkie fabryki i zakłady na terenach niemieckich, które miały wejść w obręb granic naszego kraju, oraz cały przemysł ciężki (metalurgiczny, zbrojeniowy, chemiczny itd.) na obszarze Polski uznano za zdobycz wojenną.
  Demontowano i wywożono całe fabryki, elek¬trownie, urządzenia, tory kolejowe, stacje telefoniczne, rzeźnie, surowce, prefabrykaty, bydło... Według danych sowieckich, wywieziono 146 tys. wagonów kolejowych urządzeń, sprzętu, a także różnych cennych materiałów, ważących prawie 2 min ton. Była to najpewniej największa akcja rabunkowa w historii XX wieku.

  Bez mocy prawnej
  Złodziejskie, z naszego punktu widzenia, wypłaty reparacyjne zakończyły się w sierpniu 1953 r., gdy rząd sowiecki zrzekł się kolejnych roszczeń wobec Niemiec, a zaraz za nim uczynił to rząd PRL, składając w tej sprawie oświadczenie. I właśnie to oświadczenie Niemcy wykorzystują do stwierdzenia, że wszelkie zobowiązania repa¬racyjne wobec Polski zostały spłacone.
  - Wymuszona na komunistycznych władzach w Warszawie deklaracja o zrzeczeniu się roszczeń nie ma żadnej mocy prawnej - podkreśla prof. Musiał. - Nie ma żadnej ustawy, żadnego dokumentu rządowego na ten temat. Ogłoszono tylko w prasie, że Polska rezygnuje. Gdyby nawet taki akt prawny istniał, i tak byłby nieważny. Nie była to suwerenna polska decyzja, bo było podjęta w Moskwie. Berlin nie może się tym zasłaniać.
  Pomaga mu w tym część polskich ekspertów. - Podważanie ustaleń poczdamskich czy układu z 1953 r., np. przez dowodzenie, że nie byliśmy wówczas stroną ani suwerennym pod¬miotem, mogłoby przynieść fatalne skutki polityczne, w tym - żądania terytorialne ze strony Niemiec - tak twierdzi np. prof. Władysław Czapliński z Polskiej Akademii Nauk. Większość specjalistów ma jednak inne zdanie: sprawa wciąż jest otwarta, nie ma mowy tym, że Niemcy już rozliczyły się ze zniszczeń i strat wywołanych ich agresją. Berliński adwokat Stefan Hambura stwierdził w swoim opracowaniu dla Sejmu, że takie reparacje są możliwe do wyegzekwowania, zaś prof. Jan Sandorski tak pisze w swojej ekspertyzie: świadczenie rządu PRL (...) było nieważne ako takie nigdy nie wywierało i nie wywiera skutków prawnych".

  Ad Kalendas Graecas?
  Gdy Sejm we wrześniu 2004 r. podjął uchwałę, której wezwał rząd do podjęcia działań w kwestii otrzymania przez Polskę reparacji wojennych i zniszczenia oraz straty spowodowane niemiecką agresją, okupacją, ludobójstwem i utrata niepodległości naszego kraju, mógł to być dobry punkt wyjścia do starań o wynagrodzenie )znanych krzywd. Niestety, ówczesny premier Marek Belka oświadczył, że występowanie z taki- i postulatami jest niebezpieczne dla Polski, uchwała nie jest dla niego wiążąca. Kiedy rok później, tuż przed wyborami do Sejmu, Jan Rokita i Jarosław Kaczyński zapowiedzieli, że jeśli wspólnie utworzą rząd, będą się domagać wypłacenia Polsce należnych odszkodowań, nic nie mogło z tych obietnic wyniknąć: Po-PiS nie powstał, sprawa została odłożona nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle powróci. „Gdyby Polacy wystawili nam rachunek za zniszczone miasta, zrujnowane fabryki, zrabowane dzieła sztuki czy zapóźnienie cywilizacyjne, będące konsekwencją wojny - ostrzegał swoich rodaków Gunter Grass, niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla - bylibyśmy dłużnikami nieskończoność". Czy nie czas na wystawienie go rachunku?
  - Z prawnego punktu widzenia mamy taką możliwość - mówi prof. Musiał. - A czy powinniśmy to zrobić? Niemcy wszelkimi sposobami będą blokować takie roszczenia, ale jest to potrzebne chociażby ze względu na wywołanie dyskusji.
  W 75. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę, 1 września rano - tego dnia spadły pierwsze bomby na Wieluń - mec. Stefan Hambura złoży pozew przeciwko Niemcom o wypłatę odszkodowań za mienie zagrabione Polakom podczas wojny. Sprawa dotyczy dekretu Hermanna Góringa i konfiskaty majątku polskich organizacji, wartego - według dzisiejszych cen z odsetkami - 500 mln euro.
  - Niemcy przegrali wojnę, którą wywołali, ale krzywd polskiej mniejszości nie napra¬wili do dziś. Pora im to przypomnieć - mówi mec. Hambura. Związek Polaków w Niemczech dotarł do dowodów, które dają szansę na powodzenie w sądzie. Ale co z reparacjami wojennymi, których Polska nigdy nie otrzymała od Niemców?
  - Jest taka możliwość, tyle że chyba musiałyby się zmienić rząd i wymiar sprawiedliwo¬ści - przyznaje mec. Hambura. - Nie jest powie¬dziane, że sprawa jest nieaktualna. Nie ma traktatu pokojowego Polski z Niemcami, jest tylko traktat „Dwa plus cztery" (z 1990 r., dotyczący zjednoczenia Niemiec - przyp. W D.). Gdy zmieni się sytuacja polityczna na świecie, sprawa może wrócić, ale i .wtedy wiele będzie zależeć od determinacji polskiego rządu.
  Wywołanie sprawy powinno, zdaniem prof. Musiała, służyć przynajmniej edukacji. Sowieckie rabunki i to, jak przebiegały losy reparacji, nawet w Polsce są zapomniane. - W Niemczech panuje przekonanie, że Pol¬ska zyskała gospodarczo dzięki przesunięciu granic i przejęciu uprzemysłowionych terenów poniemieckich - mówi. - Oni czują się ofiarami Polaków, nie mają świadomości, co w Polsce i Polsce zrobili.

  – tekst autorstwa WOJCIECHA DUDKIEWICZA


  Moim zdaniem
  Może obecna sytuacja gospodarczo-polityczna nie jest na tyle dobra, by domagać się natychmiastowej zapłaty, niemniej warto o tym pamiętać i rozmawiać ze stroną przeciwną. Skoro Niemcy mogą propagować swoje wizje na temat II wojny światowej , m.in. przez Instytut wypędzonych i produkcje telewizyjne to może warto forsować również Polski punkt widzenia.

  Warto odwiedzić również poniższe tematy:

 2. #2
  Status
  Niedostępny

  Avatar JuliusPL
  Niedzielny Kierowca
  Dołączył
  Aug 2017
  Płeć
  Postów
  38


  Domyślnie

  Za same straty materialne szacuje się, że Niemcy powinni wypłacić 845 MLD USD.
  Natomiast za zabitych ONZ zaleca liczyć 1 MLN USD za 1 osobę. Bezsporna liczba poległych wynosi co najmniej 5,6 miliona, co daje sumę 5,6 BLN USD.

  Razem Niemcy powinni zapłacić nam 6,45 BLN USD, co po dzisiejszym kursie (3,60 PLN) daje 23,22 BILIONA PLN!
  Choć jeszcze kilka miesięcy temu dolar był po 4,25 PLN, co dawałoby nawet sumę 27,41 BILIONA PLN!
  (roczne wpływy do budżetu państwa to ok. 325 MLD PLN = 0,325 BILIONA PLN)


 3. #3
  Status
  Niedostępny

  Avatar karson-z
  Gaduła
  Dołączył
  May 2010
  Postów
  890


  Domyślnie

  Moralne prawo do reparacji mamy jednak, w obecnej sytuacji politycznej marne są na to szanse. Gdyby Polska miała sojuszników w Europie i dobre z nimi kontakty to wówczas sprawa ta poruszona na arenie międzynarodowej mogła by przynieść jakieś korzyści. Obecnie takich szans nie widzę.


 4. #4
  Status
  Niedostępny

  Avatar Monopartizano
  Niedzielny Kierowca
  Dołączył
  Jun 2017
  Płeć
  Mieszka w
  Gdańsk
  Wiek
  48
  Postów
  6


  Domyślnie

  Cytat Napisał JuliusPL Zobacz post
  Za same straty materialne szacuje się, że Niemcy powinni wypłacić 845 MLD USD.
  Natomiast za zabitych ONZ zaleca liczyć 1 MLN USD za 1 osobę. Bezsporna liczba poległych wynosi co najmniej 5,6 miliona, co daje sumę 5,6 BLN USD.

  Razem Niemcy powinni zapłacić nam 6,45 BLN USD, co po dzisiejszym kursie (3,60 PLN) daje 23,22 BILIONA PLN!
  Choć jeszcze kilka miesięcy temu dolar był po 4,25 PLN, co dawałoby nawet sumę 27,41 BILIONA PLN!
  (roczne wpływy do budżetu państwa to ok. 325 MLD PLN = 0,325 BILIONA PLN)
  Jeśliby jednak uznały Niemcy owe 845 MLD - to już było by b.wiele ,ale nie uznają : bo mają zbyt małe poczucie Honoru i dumy / .../ wynikającej z tego prostego faktu iż tylko ludzi dumnych stać na to by zadośćuczynić gdy było się sprawcą czyjegoś cierpienia - tu sprawa jest niemal jednoznaczna mają zbyt niskie poczucie własnego honoru .A poza tym polityczne ustalenia takie czy owakie ,co ich tam mogą obejść - po prostu ich w skutek powyżej wymieniony nie będzie - chyba że nagle zdarzy się coś gorszego niż upadek olbrzymiego meteorytu w środku Niemiec .


 5. #5
  Status
  Niedostępny

  Avatar Opiuek
  Niedzielny Kierowca
  Dołączył
  Apr 2018
  Płeć
  Postów
  27


  Domyślnie

  Od ponad 60 lat panuje na świecie przekonanie, że II Wojna Światowa wywołana została przez psychopatę Adolfa Hitlera i jego rasistowskich popleczników nazistów. W rzeczywistości jednak II Wojna Światowa była wojną podbojową w imieniu kartelu chemiczno-naftowo-farmaceutycznego, której celem było kontrolowanie nowo powstających miliardowych rynków patentowanych produktów chemicznych"


  Od 1933r do 1941r na mocy tajnego porozumienia Zydzi-Syjonisci współpracowali z Nazistami
  szczegóły podaje historyk E.Black
  Podczas gdy żydowscy bankierzy z USA i Europy zachodniej (Niemiec i W.Brytanii) finansowały A.Hitlera i rozbudowę militarna III Rzeszy niemieckiej ci sami żydowscy bankierzy finansowali wcześniej
  zydo-bolszewicka rewolucje 1917r w Rosji.
  Mit drugiej wojny światowej

  Z tego artykułu dowiesz się, że:

  W szkole Cię okłamano: To nie Stalin wymyślił, że Polska będzie komunistyczna, a USA.

  USA planowało, by Polska była częścią ZSRR (jak np. Litwa czy Ukraina).

  W szkole Cię okłamano: Na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie nic nie ustalano, a już na pewno nie ustalano, że Polska będzie w obozie wschodnim.

  W szkole Cię okłamano: To nie Izrael powstał w konsekwencji Holokaustu, a Holokaust wymyślono po to, by powstało państwo Izrael.  Fuehrer(Hitler) doszedł do władzy dzięki głosom Katolickiego Centrum(partii rządzonej przez jezuitę Ludwiga Kaasa) zaledwie pięć lat wcześniej (1933) ale większość celów cynicznie wyjawionych w Mein Kampf było już zrealizowanych.
  Ta książka, została napisana przez jezuitę Ojca Staempfle, a podpisana przez Hitlera. Bo to Zakon Jezuitów udoskonalił słynny pan-germański program opisany w tej książce, a Hitler się pod nim podpisał.”

  Edmond Paris, 1965 French Historian The Secret History of the Jesuits.


  Motto izraelskiej agencji wywiadowczej brzmi:
  Przez wykorzystanie podstępu doprowadzamy do wojny Victor Ostrovsky, były agent Mossadu.  Izraelski dziennik HAOLAM HAZE 1965 r.

  Sprzedaliśmy N.R.F.- owi świadectwo moralności następującej treści:
  My państwo Izrael, ofiary nazizmu, uratowani z Oświęcimia, dyplomowany symbol postępu i socjalizmu w świecie, potwierdzamy niniejszym, że posiadacz tego świadectwa nie jest już faszystą, lecz całkiem nowym Niemcem,
  który ma prawo być przyjęty do każdego grona.

  Polakom nauka historii nie jest potrzebna, wystarczy wiedza na temat Holocaustu z głównym naciskiem na Jedwabne.
  Wykupujemy Polskę Prezydent Izraela Szymon Peres

  Żadna służba nie ma na koncie tylu zabójstw, nie odznacza się taką brawurą i nie prowadzi tylu operacji jednocześnie. Poznaj historię tajnej walki toczonej przez najbardziej zagadkowy wywiad świata.
  Jak działalność tajnych służb Izraela wpłynęła na historię świata w ostatnim półwieczu?
  Każdy z rozdziałów tej książki ujawnia kulisy wielkich afer, zamachów i wojen, w których brali udział agenci Mossadu.
  Co wspólnego z izraelskim programem jądrowym ma Hollywood i film Pretty Woman?
  Ile kosztuje zamachowiec samobójca? Kto zainstalował podsłuch w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli?
  Kto produkował superfałszywki, czyli dolary do złudzenia przypominające prawdziwe? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w reportażu Yvonnicka Denoëla, francuskiego dziennikarza i historyka specjalizującego się w historii tajnych organizacji.

  Mossad Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb


  Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela

  Zabójstwa, odbijanie zakładników, dezinformacja, werbowanie agentów
  Kronika tajnych wojen prowadzonych przez szpiegów Mossadu niebezpiecznego symbolu Izraela.
  Pasjonująco napisana i znakomicie udokumentowana historia najsłynniejszej agencji wywiadowczej świata. Są tu opisy najbardziej spektakularnych akcji inspirowanych przez izraelski wywiad, m.in. operacji Piorun odbicia pasażerów porwanego samolotu Air France z Izraelczykami na pokładzie w Entebbe w Ugandzie w 1976 roku, czy Operacji zbombardowania irackiego reaktora atomowego w Tammuzie w 1981 roku.
  Autorzy nie stronią od spraw kontrowersyjnych i wyciągają na światło dzienne dyskusyjne działania Mossadu, takie jak funkcjonowanie Kidonu, Mossadu w Mossadzie, elitarnego oddziału wyspecjalizowanego w politycznych zabójstwach, który jest oskarżany o zamordowanie czterech irańskich fizyków pracujących nad programem nuklearnym Teheranu. W książce pojawia się też wątek polski: to historia przekazania ambasadzie Izraela sławnego referatu Chruszczowa na XX zjeździe WKPB, wówczas jeszcze tajnego, przez polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia Wiktora Szpilmana-Grajewskiego, który romansował z sekretarką Edwarda Ochaba, Łucją Baranowską.

  Na podstawie rozmów z byłymi oficerami operacyjnymi oraz lektur dokumentów, które nie są już objęte klauzulą tajności, Raviv i Melman napisali odkrywczą i zarazem krytyczną historię wzlotu i upadku słynnego izraelskiego wywiadu: od działań w pełnych ideałów czasach początków państwa Izrael po chaotyczne współczesne akcje w obliczu palestyńskiej intifady czy szokującą podatność pracowników tajnych służb na korupcję  Stany Zjednoczone Ameryki Północnej powstały w 1776 roku.
  Od tamtej pory, czyli od 239 lat, kraj ten znajdował się w stanie wojny ze światem
  przez 222 lata, czyli przez 93% czasu swego istnienia.

  USA zbudowano na krwi rdzennych mieszkańców,trudno więc mówić o tym państwie
  że jest legalne,USA powstało dzięki bezprawiu,zbrodni etc

  Dzisiaj ten twór stara się wmówić światu
  że jest jedynym gwarantem bezpieczeństwa i prawa na świecie.

  Izrael to kolejne państwo które istnieje wbrew prawu(zwłaszcza temu żydowskiemu
  bo żyd to nie jest przedstawiciel żydowskiej rasy czy narodu
  tylko wyznawca judaizmu lub chrześcijaństwa
  a judaizm/Tora zabrania żydom tworzenia państwa,państwa które istnieje
  ponieważ tworzą je syjoniści/wyznawcy Talmudu)

  Hitler założycielem Izraela - Hennecke Kardel
  "Eichmann wspominał a nie ma powodów, by mu nie wierzyć że Żydzi(syjoniści-Op.)
  znajdowali się nawet wśród szeregowych członków SS. choć sam fakt żydowskiego pochodzenia takich ludzi jak: Heydrich, Mikh, Hans Franki in. był sprawą ściśle poufną wiedziała o tym jedynie garstka ludzi".

  W USA najwięcej do powiedzenia ma lobby "€žżydowskie"/syjonistyczne
  tak więc na Izrael i USA należy patrzeć jak na rodzeństwo,nawet bliźniaki.

  Chodzi o to że Polska ma wejść w układy atomowe z tym €ž"państwem"€ (dwa w jednym-Usrael) syjonistów
  którzy mają w d. pokój na świecie i nasze dobro.


  Z horoskopu powstania państwa Izrael (14. 05. 1948. godz. 16. 32)
  można odczytać, że zawsze będzie Izrael w świecie widoczny i będzie nawet w centrum światowego zainteresowania {zawsze na afiszu, na scenie, na świeczniku, na pomniku}.

  Z horoskopu wynika również, że w partnerstwie z innymi trudno o kompromis i wzajemne ustępstwa,
  a niezwykle łatwo o rywalizację, walkę o dominację i dyktowanie warunków innym.
  Czyli Izrael jest trudnym partnerem w negocjacjach, z powodu swej nieustępliwości i niezmienności przekonań.

  Ostatnio edytowane przez Opiuek ; 02-03-2019 o 18:54

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •