Porywający reportaż z pola bitwy o Anglię w formie książki do słuchania. Podniebne zmagania i wyczyny polskich lotników w walkach powietrznych. Walczyli dzielnie i ofiarnie. Wiedzieli, że o życiu decydują sekundy. Przegrana Niemców w tej bitwie oznaczała koniec ich dominacji w Europie.
Dywizjon 303" powstał "na rozkaz" Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, a jego pierwsze wydanie miało miejsce jeszcze w 1942 roku. Sam autor tak oto wypowiada się na temat genezy swojego dzieła: "Spośród wszystkich moich książek Dywizjon 303 jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto."
Arkady Fiedler był porucznikiem rezerwy. We wrześniu 1940 roku został korespondentem wojennym przy polskich oddziałach w Wielkiej Brytanii. W czasie wojny, w Londynie, ukazała się najsławniejsza z jego książek – „Dywizjon 303”, a także „Radosny ptak drongo”, czyli relacja z podróży na Madagaskar. Po wojnie, w roku 1946 Fiedler powrócił do Polski i kupił dom w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie zamieszkał ze swoją sprowadzoną z Londynu rodziną – żoną Marią z domu Maccariello (narodowości włoskiej) oraz synami: Markiem i Arkadym Radosławem. Obecnie w domu mieści się muzeum-pracownia pisarza.